‘’Bir çay bardağını başka başka tutan ellerin becerikliliği mi? Görülmediği gibi ama var mıydı sanki görülmek isteyen var mıydı bir şeyler bekleyen yüreğimin eskittiklerinden…‘’

Edip Cansever
 

Ülkemizde çayın sadece Rize’de yetiştirilmesinin nedeni nedir? Çay yetiştirebilmek için çok özel iklim şartları gerekmektedir. Türkiye geneli iklim yapısı bakımından çay yetiştirmek için uygun değildir. Bu sebepten de Rize ve doğu Karadeniz dışında çay yetişmez. Çayın yetişebilmesi için çok soğukların kar yağışlarının olmaması, yaz aylarının da bol miktarda yağışlı geçmesi gerekir. Bunun yanında da sürekli nemli bir havaya ihtiyaç vardır.

Rize bu şartları taşımakta, yüzey şekilleri sebebiyle de yaz kış yağışlar bol miktarda devam etmekte. havası her zaman bol miktarda nem taşımakta, havalar çok soğuk olmamaktadır. Rize’de dağların Karadenize paralel uzanmasında da bunun etkisi vardır.

 

Bilgi Edinin

Bu web sitede sadece çay ürünü satmakla kalmıyoruz sizlere daha farklı açılarda kafanızda yer edenicek bilgilerde sunuyoruz.
Sitemizin modern bir anlayış içinde olup mobil uygulamasıyla sizlere yenilikler ve bilgi edindirici kampanyalı ürünler sunmaya çalışıyoruz.
Rize hakkında herşey gezilecek,haberler,fotoğraflar,blog yazıları,sizden gelen görseller vb. eğlenceli bir platform olarak sizlerleyiz.
Canlı destek sistemimizle sizlere hizmet vererek alışverişiniz hakkında bilgiler alıp alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.