‘’Hıncım bana kalsın gayrı sen yalnızlığımı götür. Bana çay demlemeyi öğret elimi yüzümü yıkamayı, ağzıma rakı koydurma.’’

Ahmet Oktay
 

Palovit Şelalesi

Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki Palovit Şelalesi, Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden biridir. Gür bir orman içindeki bu ünlü şelale, yaklaşık 15 metre yükseklikten köpük köpük çağıldıyor dere yatağına doğru. Palovit, kayalık mevkideki yüksek bir noktadan seyredilebiliyor ancak. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden çıkan yol önce tarihi Çinçiva (Şenyuva) taş kemer köprüsüne, ardından da Zilkale’ye ulaşıyor. Vadiyi yüzyıllardır kontrol eden ve geçtiğimiz yıllarda restore edilen tarihi kaleden sonra, parke taş döşeli güzergâh bir köprüden karşı yakaya geçerek çeşme başına kadar uzanıyor. Çamlıhemşin Çat yolunun 19. kilometresindeki çeşmeden sola ayrılan dört kilometrelik yol, sizi Palovit Şelalesi’ne kadar götürüyor. Son derece bakir bir alanda bulunan bu doğa harikası, güçlü yatağına karşın büyük bir gölet oluşturamıyor. Palovit Deresi’nin önlenemez suları, şelale yaptıktan sonra cadı kazanları yaratarak akıyor. Meşederesi’yle birleşerek daha da güçlenen kar suları, Şenköy (Amukta) Köprüsü yakınlarında Fırtına Deresi’ne katılıyor. Palovit Şelalesi yolunda bir kamp ve mesire alanı da bulunmaktadır.

Palovit Şelalesi ’ne nasıl gidilir?

Palovit Şelalesi’ne gidebilmek için araç kiralamak şart. Yolcu360’ın tekliflerine göz atmadan yola düşmeyin. Rize araç kiralama ya da Trabzon Havalimanı araç kiralama seçeneklerini değerlendirip, Çamlıhemşin’e doğru ilerlemeniz gerekiyor. Çamlıhemşin ilçesinde bulunan meşhur Zilkale’yi geçtikten 2-3 kilometre sonra şelaleye giden yolun tabelasını göreceksiniz. Okların gösterdiği yöne doğru devam ettiğinizde 3-4 kilometre daha yol alacak ve şelaleye ulaşacaksınız. Yollar dar ve virajlı. O yüzden dikkatli olmanızı öneririz. Muhtemelen size de bizim gibi 4 kilometreden çok daha fazla yol gitmişsiniz gibi gelecek.

 

Bilgi Edinin

Bu web sitede sadece çay ürünü satmakla kalmıyoruz sizlere daha farklı açılarda kafanızda yer edenicek bilgilerde sunuyoruz.
Sitemizin modern bir anlayış içinde olup mobil uygulamasıyla sizlere yenilikler ve bilgi edindirici kampanyalı ürünler sunmaya çalışıyoruz.
Rize hakkında herşey gezilecek,haberler,fotoğraflar,blog yazıları,sizden gelen görseller vb. eğlenceli bir platform olarak sizlerleyiz.
Canlı destek sistemimizle sizlere hizmet vererek alışverişiniz hakkında bilgiler alıp alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.