‘’Çay içmeye gidenler vardı akşamüstü, parklara gidenler de duruma uymak kısaltıyordu günlerini artamayan eksilmeyen bir hüzünle…’’

Turgut Uyar
 

Mayıs Çayı nedir?

Türkiye’de çay yalnızca Doğu Karadeniz’de yetişir. Çay bahçelerinden yılda 4 kez ürün alınır. Kışı kar altında geçiren bitki yaklaşık 8 ay sonra ruhu kendini yenilemiş ve gençleşmiş olarak Doğu Karadeniz’de çay üzerinden doğaya geri döner. İlkbaharda dinlenmiş ve güçlenmiş olarak çıkan ilk çay bitkisi nisanda filiz vermeye başlar. Yılın ilk ürünü MAYIS ayında körpe iken toplanır. Bu mevsimde toprak nemli ve çay enerji yüklüdür. Mayıs ürününden elde edilen ilk çay,sonrasında 3 kez daha toplanacak olan bitkiden çok daha verimli ve lezzetlidir. İnsanın binlerce yıldır bahara yüklediği tüm değerleri içinde taşır.

Mayıs çayı hakkında ekşi sözlük dahil olmak üzere bir çok sitede bu konuda genel bilgiler mevcuttur. Mayıs çayını diğer çaylardan ayıran en tek şey kış süresinde kar altında kalan çay bitkisinin mayıs ayıyla birlikte ilk yapraklarını açmasıdır. Bu yapraklar diğer daha sonra toplanan sezonlara göre daha taze olmaktadır. Bu da işlendikten sonra çayın kalitesine ve tadına etki etmektedir. Çaydan az çok anlayan bir kişinin kaçıncı tasnif olduğundan ziyade mayıs çayı mı demesinini nedeni budur.

Çay üreten firmalar mayıs çayı ürünlerine daha yüksek fiyatlardan satabilmekte veya diğer çayların kalitesini yükseltmek için diğer çaylara karıştırabilmektedir.

 

Bilgi Edinin

Bu web sitede sadece çay ürünü satmakla kalmıyoruz sizlere daha farklı açılarda kafanızda yer edenicek bilgilerde sunuyoruz.
Sitemizin modern bir anlayış içinde olup mobil uygulamasıyla sizlere yenilikler ve bilgi edindirici kampanyalı ürünler sunmaya çalışıyoruz.
Rize hakkında herşey gezilecek,haberler,fotoğraflar,blog yazıları,sizden gelen görseller vb. eğlenceli bir platform olarak sizlerleyiz.
Canlı destek sistemimizle sizlere hizmet vererek alışverişiniz hakkında bilgiler alıp alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.