‘’Seni çay içerken izlemek, seni çay doldururken, seni demlerken çayı, kimseler inanmasa da düpedüz sevap’’

Alper Gencer
 

Çayın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Aldığınız çaylar bir türlü lezzetli gelmiyorsa ya da çay alırken kalitesinden emin olamıyorsanız size vereceğimiz önerilere muhakkak göz atmalısınız.

Çayı ülke olarak sevdiğimiz artık bir gerçek. Her gittiğimiz yerde günün her döneminde çay içen bir toplumuz. Peki, çayı bu kadar çok tüketirken kalitesinden de emin olmamız gerekir öyle değil mi? Ancak çayın kalitesini anlamak biraz dikkat biraz da tecrübe isteyen bir iştir. Size vereceğimiz küçük püf noktalar ile çayın kalitesini anlayabilir daha lezzetli çaylar tüketebilirsiniz. İşte çayın kalitesini anlamanıza yardımcı olacak önemli püf noktalar…

Kokusu

Çayın kalitesini anlamanın en önemli adımlarından biri kokusudur. Paketi alır almaz çayı koklamanız gerekir. Kokusu hafifse ve rahatsız etmiyorsa doğru seçim yapmışsınızdır demektir. Ancak sert ve keskin bir çay kokusu alıyorsanız kesinlikle şüphe duymalısınız. Çay kalitesiz ya da içerisine koku vermesi için esansiyel yabancı ürünler karıştırılmış olabilir.

Çay yapraklarının boyu

Çayın kalitesini anlamanın bir diğer yolu da çay tanelerinin boyutlarıdır. Çayı aldığınızda yaprakların boyutlarına bakmayı ihmal etmeyin. Çay yapraklarının boyu aynıysa koyu renkteyse kaliteli çay almışsınız demektir. Ayrıca çayın kaliteli olduğunu anlamak için içerisinde ip yada toz parçalarının olmadığına dikkat etmelisiniz.

Çay yapraklarının şekli

Çayın kalitesi yaprağın kıvrımından da belli olur. çay yapraklarının şeklinin düz olmaması gerekir. Çünkü en kaliteli çay yaprakları, bükük, kıvrımlı ve parlaktır. Beyaz bir peçeteye döktüğünüz yaprakların rengi koyu boyutları aynı ve kıvrımlı aynı zamanda da renklerinin koyu olması gerekir.

Su yöntemi

Çayın kalitesini anlamak için su yöntemimizi deneyebilirsiniz. Suya attığınız bir tutam çay size çayınızın kalitesi hakkında önemli bilgiler verecektir. Çayınızı suya attığınızda hızlı bir şekilde su sararır ve renk değiştirirse çayınız boya içeriyordur ve kalitesizdir. Ancak su yavaş yavaş renk değiştiriyorsa ve sarı renge yavaş bir şekilde dönüyorsa çayınız kaliteli ve boyasızdır. Gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

 

Bilgi Edinin

Bu web sitede sadece çay ürünü satmakla kalmıyoruz sizlere daha farklı açılarda kafanızda yer edenicek bilgilerde sunuyoruz.
Sitemizin modern bir anlayış içinde olup mobil uygulamasıyla sizlere yenilikler ve bilgi edindirici kampanyalı ürünler sunmaya çalışıyoruz.
Rize hakkında herşey gezilecek,haberler,fotoğraflar,blog yazıları,sizden gelen görseller vb. eğlenceli bir platform olarak sizlerleyiz.
Canlı destek sistemimizle sizlere hizmet vererek alışverişiniz hakkında bilgiler alıp alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.