‘’Çaycı getir ilaç kokulu çaydan, dakika düşelim senelik paydan…’’

Necip Fazıl Kısakürek
 

Beyaz çay nedir?

Beyaz çayın bilimsel ismi Camellia Sinensis'tir. Uzakdoğu patentli olan beyaz çayın anavatanı Çin ve Tayvan'dır. Beyaz çayın tarihinin Çin İmparatorlarına kadar gittiği ifade edilmektedir. Shen Nung adlı Çin imparatorunun dinlenirken beyaz çayı keşfettiği; imparatorun bu çayı tadıp çok beğenmesinden sonra ulusunun da çaya karşı sevgisi başladığı ifade edilmektedir.

Türleri nelerdir?

Beyaz çayın türleri Bai Hao Yinzhen, Bai Mu Dan, Shou Mei, Gong Mei, Beyaz Puerh, Seylan Beyazı, Darjeeling Beyazı, Afrika Beyazı'dır.

Faydaları nelerdir?

Faydaları ile yeşil çayı bile geride bırakan beyaz çay, cilt güzelliğinden sağlığa kadar pek çok konuda etkisi yüksek olan bir içecek türüdür. Bağışıklık sistemine sağladığı katkı ile özellikle kanserden koruması, çağımızda sıkça görülen kanser vakalarının daha az görülmesini sağlayıcı faydası ile de öne çıkmaktadır. Kolesterol ve hipertansiyon hastalarının kullanması gereken bir çay olarak önerilmektedir. Vücutta bulunan virüs ve bakterilerin etkili bir şekilde yok edilmesini sağlar. Cilt hücrelerinin tazelenmesini sağlayan beyaz çay ile pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkündür. Bu yönüyle gençlik iksiri olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca cilt sarkmalarının ve kırışıklıklarının da önüne geçme konusunda etkilidir. C ve K vitaminleri bakımından zengin bir çay olması, güçlü bir bünyeye sahip olmayı mümkün hale getirmektedir. Kalp-damar sağlığını korur, diş ve diş etlerinin güçlenmesini sağlar. Doğru zamanda toplanıp, doğru şekilde tüketilen beyaz çayın insan sağlığı üzerinde fayda etmediği yer neredeyse yok gibidir.

Yan etkileri, zararları nelerdir?

Tüm çay çeşitlerinde olduğu gibi beyaz çay da az miktarda kafein içeren bir çaydır. Bu sebeple aşırı tüketilmesi sonucunda çarpıntı ve uykusuzluk gibi yan etkilere neden olabilir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayanların günde birkaç bardak içebilecekleri bir çay iken, hamile ve emziren bayanların uzak durmaları gerekmektedir. Sadece faydaları noktasına odaklanarak beyaz çay tüketimini artırmak kafein nedeniyle depresyon gibi hastalıkların tetiklenmesine sebep olur. Bu sebeple beyaz çay kullanmadan önce mutlaka bir uzman görüşünü almak bilinçli olmayı sağlar.

Beyaz çay demlemenin püf noktaları

Beyaz çay demlerken su kaynadıktan sonra bir iki dakika bekletmenizde yarar vardır. Beyaz çayın üzerine çok kaynar su koyarsanız, haşlarsınız. Beyaz çay demlemek için kullanacağınız suyun 70 - 80 derece olması daha iyi bir içim sağlar. Bu nedenle suyu kaynattıktan sonra 1 - 2 dakika bekleterek ideal sıcaklığa ulaşmış olursunuz. Suyu ekledikten sonra 1 - 2 dakika beklediğinizde beyaz çayınız içmeye hazır hale gelir.

 

Bilgi Edinin

Bu web sitede sadece çay ürünü satmakla kalmıyoruz sizlere daha farklı açılarda kafanızda yer edenicek bilgilerde sunuyoruz.
Sitemizin modern bir anlayış içinde olup mobil uygulamasıyla sizlere yenilikler ve bilgi edindirici kampanyalı ürünler sunmaya çalışıyoruz.
Rize hakkında herşey gezilecek,haberler,fotoğraflar,blog yazıları,sizden gelen görseller vb. eğlenceli bir platform olarak sizlerleyiz.
Canlı destek sistemimizle sizlere hizmet vererek alışverişiniz hakkında bilgiler alıp alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.