‘’Bir çay bardağını başka başka tutan ellerin becerikliliği mi? Görülmediği gibi ama var mıydı sanki görülmek isteyen var mıydı bir şeyler bekleyen yüreğimin eskittiklerinden…‘’

Edip Cansever
 

Ayder Yaylası

Ülkemizde yayla denilince akla ilk gelen, Karadeniz Bölgesi’nin en gözde mekânı olan Ayder Yaylası’dır. Kaplıca ve eşsiz doğal güzellikleriyle son yıllarda en çok turist çeken beldelerimizden biri olan Ayder, Çamlıhemşin İlçe merkezine 19 kilometre uzaklıktadır.

Yol boyunca Bulut, Gürgendibi ve Aşıklar şelaleleri sizleri karşılayacak ve eşlik edecektir. Her zaman yeşil kalan ladin ve çam ağaçlarının, sarıdan kırmızıya dönüşen gürgen, kestane, kayın ve köknar ormanlarının sınırında olan bir vadiye konumlanan bu yayla her mevsim farklı bir güzelliğe bürünmektedir.

Her bütçeye hitap eden konaklama tesislerinin bulunduğu yerleşim1220 metre yüksekliğe kurulmuştur. Oksijen deposu olan bu küçük ve şirin yaylanın içinden coşkulu bir şekilde Kavron Deresi akmaktadır. Ayder’in hemen dışında tüm ihtişamıyla Gelintülü Şelalesi nazlı nazlı süzülmektedir. Ayder Yaylası hem diğer yaylalara hem de Kaçkar Dağları’na gezi yapmak isteyenler için bir kapı vazifesi görür. Kışın ayrı bir güzelliğe bürünen ve konaklama tesisleriyle dört mevsim hizmet veren yaylada bir de kaplıca bulunmaktadır.

Bugün Rize’nin en popüler merkezi durumunda olan Ayder, Kaçkar Dağları’na kuzey yönünden yapılan tırmanışların başlangıç noktasıdır. Yaylada, bungalovdan tipik yayla evi konseptine, aile pansiyonundan otele pek çok konaklama seçeneği mevcuttur. Her Türlü alt yapı hizmeti tamamlanmış olan yayla, tatil kasabası görünümündedir. Zengin flora ve faunasının yanında kaplıcası da ünlüdür. Ayder Yaylası, çam ormanları ve Kaçkar manzarasının tam ortasındadır. Ayder Balı da yaylada tadına bakılması gereken lezzetlerdendir. Görenleri kendine hayran bırakan bu yayla, efsunlu güzellikleriyle bütün dünyayı beklemeye devam etmektedir.

Trabzon Havalimanı'ndan Ayder Yaylası'na Ulaşım

Trabzon'a uçakla gelerek Ayder Yaylasına ulaşmak istiyorsanız, Trabzon Rize karayolunu kullanarak Rize'ye ulaşıp oradan da Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi rotasında ilerlemeniz gerekmektedir. Çamlıhemşin ilçesine geldiğinizde, trafik işaretçileri sizi Ayder Yaylası'na yönlendirecektir. ​ Trabzon Havalimanı'ndan Ayder Yaylası'na ulaşmak istiyorsanız, Havalimanı'nda hizmet veren araç kiralama ve havaalanı transfer şirketlerini tercih edebilirsiniz.

Trabzon Ayder Arası Kaç Km

Ayder Yaylası'na Trabzon'dan geliyorsanız, Trabzon Ayder Yaylası arası 153 kilometre olup, araçla ulaşım ortalama 3 saat sürmektedir. ​ Ayder Resort Hotel olarak, Ayder Yaylası'nda tatilini geçirmek isteyen konuklarımıza bu doğa harikası yere varsa kendi araçlarıyla ya da araç kiralayarak gelmelerini, Ayder Yaylası'nda gezilecek yerler ve çevresinde yer alan görülmesi gereken olmazsa olmaz keşif noktalarına kolay ulaşım sağlamaları açısından özellikle tavsiye ederiz.

Ayder Yaylası'na Mesafeler

İstanbul Ayder Yaylası arası 1220 km mesafe olup, araçla ortalama 16 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. Samsun ile Ayder Yaylası arası 480 km mesafe olup, araçla ortalama 7 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. Erzurum Ayder Yaylası arası 215 km mesafe olup, araçla ortalama 4 buçuk saatte ulaşırsınız. Adana Ayder Yaylası arası 1060 km mesafede olup, araçla ortalama 16 saatlik yolculukla ulaşırsınız. Konya Ayder Yaylası arası 1045 km mesafede olup, araçla ortalama 16 saatlik yolculuk yapmanız gerekmektedir. İzmir Ayder Yaylası arası 1500 km mesafede olup, araçla ortalama 21 saatlik yolculuk yaparak ulaşabilirsiniz.

 

Bilgi Edinin

Bu web sitede sadece çay ürünü satmakla kalmıyoruz sizlere daha farklı açılarda kafanızda yer edenicek bilgilerde sunuyoruz.
Sitemizin modern bir anlayış içinde olup mobil uygulamasıyla sizlere yenilikler ve bilgi edindirici kampanyalı ürünler sunmaya çalışıyoruz.
Rize hakkında herşey gezilecek,haberler,fotoğraflar,blog yazıları,sizden gelen görseller vb. eğlenceli bir platform olarak sizlerleyiz.
Canlı destek sistemimizle sizlere hizmet vererek alışverişiniz hakkında bilgiler alıp alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.