’Atları çayıra saldım diş kamaştıran erik ağaçları altına Nisan toprağı kalbimde ağarıyor Bence o çocuk öyle gülmemeli Şimdi bir kadın çay demlese’’

Ergin Günçe
 

Anzer Yaylası

(Lazca: Anzeri Gola), Rize'nin İkizdere ilçesinin 35 km güney batısında kalan bir yayla. Aşağı Anzer (Çiçekliköy) ve Yukarı Anzer (Ballıköy) olmak üzere ikiye ayrılır. Rize il merkezine 54 km mesafededir. Doğal güzelliğinin ve Anzer balı merkezi olmasının yanı sıra çok sayıda endemik türde çiçeğe de ev sahipliği yapması nedeniyle yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekmektedir. 1991 yılında bakanlar kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilmiş olup 3 bin metreyi aşan doruklara ve 2 bin metreye kadar yükselen ormanlara sahiptir. Ayrıca, alternatif turizm aktivitelerinden trekking, yamaç paraşütü ve zirve tırmanışları için de uygun olup bir taraftan Çoruh Nehri ve Bayburt iline, diğer taraftan da, Uzungöl Turizm Merkezine ulaşım olanağı sağlar.

Anzer yaylası nerede?

Anzer balıyla meşhur olan Anzer yaylası Rize'nin İkizdere ilçesinin 35 km güney batısında yer alır. Anzer Yaylası; Aşağı Anzer yani Çiçekliköy ve Yukarı Anzer / Ballıköl olarak ikiye ayrılır.

Endemik çiçekler konusundan zengin

Dünyaca ünlü Anzer balının elde edildiği bu yayla birçok endemik çiçek türüne de ev sahipliği yapıyor.

Anzer Yaylası'na nasıl gidilir?

Rize merkezden kalkan toplu taşıma araçlarını kullanarak önce İkizdere'ye gitmeniz gerekiyor. Ardından İkizdere'den Anzer Yaylası'na giden toplu taşıma araçlarıyla merak ettiğiniz yaylaya ulaşabilirsiniz.

 

Bilgi Edinin

Bu web sitede sadece çay ürünü satmakla kalmıyoruz sizlere daha farklı açılarda kafanızda yer edenicek bilgilerde sunuyoruz.
Sitemizin modern bir anlayış içinde olup mobil uygulamasıyla sizlere yenilikler ve bilgi edindirici kampanyalı ürünler sunmaya çalışıyoruz.
Rize hakkında herşey gezilecek,haberler,fotoğraflar,blog yazıları,sizden gelen görseller vb. eğlenceli bir platform olarak sizlerleyiz.
Canlı destek sistemimizle sizlere hizmet vererek alışverişiniz hakkında bilgiler alıp alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.